Vítejte na blogu Robotický vysavač!

Robotický vysavač - recenze - I. část

12. června 2010 v 19:08 | Marek Horák
Již delší dobu mě manželka přemlouvala, abychom koupili robotický vysavač. Tento inteligentní a neúnavný pomocník není úplnou novinkou, ale cena přes 20 tisíc Kč, za kterou se dříve prodával, byla pro nás příliš vysoká. Několik našich známých již tento "výkřik" moderní vědy má doma. Původně jsem tomu příliš nevěřil, ale nakonec jsem si řekl, že ho nejdříve vyzkoušíme.
Robotický vysavač Fun Beat VacuSmart 700 jsem si vypůjčil od mého kolegy (Petra H.)  ze zaměstnání a na oplátku jsem mu slíbil, že výsledky testování sepíši do krátkého článku, tak se předem omlouvám za případné gramatické chyby a nepřesnosti. Pokud se robot osvědčí, budu ho muset v nejbližší době (a také po předchozím intenzívním přemlouvání manželky) zakoupit. 

Zde jsou moje poznatky:

Způsob balení a jeho obsah


Robotický vysavač Fun Beat VacuSmart 700 je zabalen do velké papírové krabice s uchem. Přenáší se poměrně dobře a hmotnost celého balení je cca 5 kg.
Robotický vysavač je v krabici uložen do polystyrenového pouzdra ze dvou dílů. Po odejmutí vrchního dílu se před Vámi objeví vysavač zabalený do velkého PVC sáčku. Vedle jsou uloženy všechny komponenty příslušenství robotického vysavače: síťový adapter 220V, virtuální zeď, dálkový ovladač, náhradní boční kartáč, náhradní mikrostatický mop, držák mikrostatického mopu, návod na použití (čeština, angličtina a slovenština) a záruční list.
Do virtuální zdi je nutné zakoupit 2 baterie (typ monočlánek) a také do dálkového ovladače (2x AAA baterie).
Před prvním použitím jsem v rychlosti pročetl manuál, ale ovládání mi připadá velmi jednoduché, tak jsem se rozhodl vyzkoušet použití vysavače metodou "chyba-omyl".Příprava před prvním použitím

Baterii do ovladače jsem použil z dálkového ovladače televize, do virtuální zdi jsem vložil monočlánky, které lze koupit v každém obchodě za cca 40 Kč.
Nebyl jsem si jistý, jak na našeho nového "kamaráda" bude reagovat Miloš (náš kocour), tak jsem ho zavřel raději na terasu.
Vysavač jsem vybalil z ochranného obalu a přepnul boční tlačítko ON/OFF. Ukazatel stavu baterie zobrazoval pouze jeden dílek, proto jsem dal raději vysavač před prvním použití nabít. Po cca třech hodinách svítily na displeji všechny tři díly (indikátor plného stavu baterie).
Vysavač byl připraven na první "testovací" jízdu. Rozhodl jsem se ho pustit nejdříve v kuchyni s obývacím pokojem (společná místnost). Rozloha je cca 35 m2, povrch - plovoucí podlaha.
Vybavení místnosti: Stůl, 2 židle, stolek od televize, sedačka, stolek u sedačky, lampa (stojícím na zemi), odpadkový koš, radiátor.


První jízda - kuchyně a obývací pokoj

Vysavač jsem spustil pomocí dálkového ovladače v automatickém režimu. Ihned po startu mě překvapil velmi tichý a kultivovaný chod. Kolega z práce si stěžoval u vysavače jiné značky na vysokou hlučnosti a hlasité nárazy do nábytku a vybavení, ale u tohoto modelu robotického vysavače o tom nemohla být ani řeč. Místo hluku vysavače bych to přirovnal spíše k takovému jemnému "bzučení". Během prvních pár vteřin se vysavač vydal napříč místností likvidovat všechny drobky a nečistoty z podlahy, kterých máme vždy v kuchyni víc než dost. K tomu ještě chomáče chlupů od Miloše. Uprostřed kuchyně máme větší volný prostor, což se vysavači evidentně "líbilo" nejvíce. Pozorně jsem sledoval jeho průjezdy znečištěnými místy a k mému překvapení v drtivé většině případů odstranil všechny drobky a nečistotu hned při prvním průjezdu. Všechny chomáče chlupů si pěkně nametl do střední části a po průjezdu vysavače zůstalo vyčištěné a uklizené místo. Očekával jsem, jak si poradí především s prostorem u kuchyňské linky a kolem stolu se židlemi. Kolem stolu máme dvě židle s vodorovnými lamelami těsně nad podlahou a obával jsem se, že s tímto prvkem bude mít robotický vysavač potíže, ale i s touto překážkou si vysavač překvapivě dobře poradil. Vzhledem k oblému tvaru lamel se vysavači sice přejet nepodařilo, ale v okamžiku, kdy už to vypadalo, že vysavač uvízne se aktivoval nějaký "vyprošťovací" režim a vysavač zacouval o několik cm a pokusil se najet na lištu z jiného úhlů. Když se po cca 4 pokusech ukázalo, že tato oblast je pro robotický vysavač neprůchozí, robot zvolil zcela jinou trasu a židli chytře objel z druhé strany, aby se dostal ke špině, která se kolem nohou a lamel drží. Překvapivě dobře si poradili i s nejvíce znečištěnými místy těsně kolem kuchyňské linky.
Často jsou zde "zašlapány" zbytky jídel a drobků a většinu z nich také poctivě vysbíral. Nepodařilo se mu odstranit pouze kus žvýkačky vedle odpadkového koše a ještě několik menších neidentifikovatelných drobků, přilepených k plovoucí podlaze. Další "kritickou" oblastí je místo kolem sedačky v obývací části pokoje před televizí. Podlaha kolem sedačky je často zasypána zbytky jídel a chipsů při sledování sportovních přenosů. I s těmito nečistotami si poradil a několik málo míst, které vynechal nebo vše nesesbíral hned napoprvé "dohnal" při dalších průjezdech. Velikost mezery pod sedačkou je cca 10 cm a při průjezdu vysavače byla vzdálenost mezi spodní hranou sedačky a vysavače cca 1 cm. Pokud by byl vysavače jen o malý kousek vyšší, už by se pod sedačku nevešel. Zaujalo mne také, že pomocí bočního kartáče dokáže robotický vysavač vymést i špínu pod dveřmi, kam se při běžném úklidu nemůžeme smetákem dostat.
Během první "testovací" jízdy jsem také pozorně sledoval, jak si robotický vysavač poradí s problémovými místy kolem stěn a v rozích. Pomocí dlouhého a pružného bočního kartáčku o čtyřech stranách nezůstali podél stěn a kuchyňské linky téměř žádné drobky, pouze v rozích místnosti zůstaly malé nečistoty. Během úklidu mě zaujalo, že vysavač téměř nikdy nenarazil do nábytku a stěn. Vždy se zastavil cca 1,5 cm od stěny a po malém otočení pokračoval jiným směrem nebo zahájil úklid podél stěny. Malý problém jsem ještě zaznamenal pod stolkem do televize, kde je několik kabelů od satelitu, zesilovače a domácího kina. Změt kabelů se vysavači evidentně nelíbila, ale ihned jak jsem všechny kabely zvednul a uspořádal je tak, aby nevisely na zem, zase pokračoval vesele v úklidu. Celou dobu jsem také sledoval výdrž baterie oproti hodnotám uvedeným manuálu.Konec úklidu


Na konci úklidu jsem naměřil překvapivých 153 minut, kdy začal robotický vysavač signalizovat nedostatek energie a následně zahájil vyhledávání dokovací stanice.
Vzhledem k tomu, že byla ještě zabalena v krabici, rychle jsem ji vybalil z obalu, zapojil do zásuvky a položil k delší stěně vedle televize. Cca
po 3 minutách vysavač "zaregistroval" neviditelný paprsek dokovací stanice a pomalu začal manévrovat pro nájezd k nabíjení. V této fázi dojde k výraznému zpomalení rychlosti robotického vysavače, který se postupně přibližuje k dokovací stanici. Ještě doplním, že v době, kdy vysavač nemá dostatek energie a "hledá" dokovací stanici se netočí ani spodní kartáče ani malý boční kartáč. Během několika vteřin vysavač zaparkoval do dokovací stanice, na které se rozsvítila modrá kontrola a také na displeji začal blikat symbol baterie a nabíjení, podobně jako u mobilního telefonu.


Shrnutí a závěr I. části


Po dokončení úklidu jsem pečlivě prošel a prozkoumal celou místnost, abych vyhodnotil více než dvou hodinový úklid robotického vysavače. K mému překvapení jsem zjistil, že i při pohledu proti světlu nezůstali na podlaze prakticky žádné drobky ani nečistoty. Jediná místa, která dělají robotickému vysavači potíže jsou rohy místností a (logicky) prostoty kam se díky své velikosti nevejde. Při pozorování vysavače bylo vidět, že celou plochu místnosti přejel i několikrát. Na úklid tohoto prostoru by bylo zcela dostačujících cca 30 minut, ale v rámci testovací fáze jsem ho nechal jezdit až do vybití baterie. Musím přiznat, že jsem si předtím nedokázal představit, že takový malý přístroj dokáže jezdit více než dvě hodiny po místnosti a dokonce i uklízet, ale "ono" to opravdu funguje ! Už nyní připravuji pro malého pomocníka další "zatěžkávací zkoušku" a tou bude úklid celého bytu za pomocí virtuální zdi. Více o další fázi testování a úklidu sepíšu v druhé části mého článku, který zveřejním během několika dní.


Připravovaný obsah II. části:

Příprava na úklid celého bytu
Nastavení programování
Uložení virtuální zdi
Průběh úklidu + ruční ovládání
Vyhodnocení
Čištění a údržba robotického vysavače
Několik tipů a praktických zkušeností a rad

Poznatky sepsal a zveřejnil:
Marek Horák,
                                                                                                                                   12.6.2010
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | 14. srpna 2010 v 10:35 | Reagovat

Rozhodujem sa medzi vysavacmi irobot samsung a fobeli co by ste doporucili vy.
Je tento vysavac dobry ma aj dobru zivotnost a servis?

2 M. Horák M. Horák | 14. srpna 2010 v 16:03 | Reagovat

Dobrý den, Samsung je inteligentní vysavač za vyšší cenu. V některých prostorech má problémy se zajetím pod skříň nebo sedačku. Pokud uvažujete o vysavači fobeli doporučují  stejný typ vysavače od výrobce FunBeat s názvem VacuSmart 700. Několik zákazníků si stěžovalo na špatný servis Fobeli a vysavač VacuSmart 700 se dá pořídit o více než 1000 Kč levněji. Rozdíl mezi vysavači VacuSmart 700 a Samsung je především v inteligenci a výdrži baterie. Rozdíl v efektivitě odhaduji na cca 5-8%, ale rozdíl v ceně je více než 6000 Kč. Vysavač VacuSmart si můžete také zapůjčit domů, Samsung tuto možnost nenabízí a případné vrácení použitého přístroje by mohlo být problematické.

3 M.Nehyba M.Nehyba | 18. srpna 2010 v 7:55 | Reagovat

Dobrý den. Píšete, že VacuSmart lze zapůjčit. Kde to lze? Rád bych jej před zakoupením vyzkoušel. Děkuji

4 M. Horák M. Horák | 18. srpna 2010 v 7:58 | Reagovat

Dobrý den, robotický vysavač robotický vysavač VacuSmart 700 lze zapůjčit u vybraných prodejců např. zde: http://www.digiplus.cz/roboticky-vysavac-fun-beat-vacusmart-700-red/

5 J. Vaculík J. Vaculík | 25. září 2010 v 20:45 | Reagovat

Zdravím Vás. Recenze se mi velmi líbí. Rád bych se zeptal jak vysokou pevnou překážku (práh) je schopen překonat? 20mm, 15mm? Děkuji.

6 M. Horák M. Horák | 26. září 2010 v 12:25 | Reagovat

[5]: Dobrý den, doma žádný práh nemám, ale dle informací od výrobce by měl vysavač Vacusmart zvládnout prahy do výšky cca 10-15 mm. V některých diskuzích jsem se dočetl, že pokud robotický vysavač má problém s překonáním prahu, problém lze vyřežit doplněním tzv. nájezdových lišt a přechod pak není tak "ostrý".  M. Horák

7 Jaroslav Jaroslav | E-mail | 19. října 2010 v 16:01 | Reagovat

Jak by takový vysavač fungoval v bytě: 4 pokoje, bez prahů, 70% nizkovlasovy koberec černý koberec, 20% tmavě modrý, 10% linoleum?

8 Maříková J. Maříková J. | 1. listopadu 2010 v 21:35 | Reagovat

Máme ho zatím 2týdny a teprve se u nás rozkoukává, ale zatím jsme z něj nadšeni. Před nákupem jsem asi měsíc studovala různé diskuze a recenze a zatím nelituji! :-)  Jana

9 Martina Reková Martina Reková | E-mail | 16. listopadu 2010 v 10:06 | Reagovat

koupila jsem ho včera a po první jízdě jsem byla nadšená. Akorát jsem se nikde nedočetla, zda ho můžu nechat v nabíječce po celou noc - jestli neničím akumulátor. Děkuji za případnou odpověď.
Martina

10 M. Horák M. Horák | 16. listopadu 2010 v 10:16 | Reagovat

[9]: Dobrý den, vysavač má akumulátor NI-Mh. Baterie musí být stále pod proudem, jinak dojde k jejímu poškození a následnému snížení kapacity.  M. Horák

11 Luba Luba | E-mail | 24. listopadu 2010 v 17:33 | Reagovat

Máte někdo zkušenosti, kde lze sehnat vonné esence do robotického vysavače VacuSmart 700? Lze použít i od jiných vysavačů?

12 lubosov lubosov | E-mail | 26. prosince 2010 v 22:00 | Reagovat

Vďaka tejto stránke som kúpil ako vianočný darček tento rob. vysavač. Po dvoj-troj dňovej skúsenosti /od Vianoc/ s týmto vysávačom som zatiaľ spokojný - splnil skoro všetky moje predstavy o rob. vysávači. Prijal by som ešte jednu funkciu a to nastavenie času vysávania od - do a to preto, že mám medzi izbami prahy, ktoré nevie prejsť. Inak zatiaľ super-som spokojný.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama