Vítejte na blogu Robotický vysavač!

Robotický vysavač - recenze a zkušenosti - II. část

18. června 2010 v 16:08 | Marek Horák
Zde je slibovaná druhá část recenze robotického vysavače Fun Beat VacuSmart 700.


Pokud jste nečetli první část recenze - naleznete ji zde: http://roboticky-vysavac.blog.cz/1006/roboticky-vysavac-recenze

V následující části se zaměřím především na :

·        přípravu na úklid celého bytu
·        nastavení programování (odloženého startu)
·        uložení a příprava virtuální zdi
·        popis průběhu úklidu a ruční ovládání robotického vysavače
·        vyhodnocení úklidu
·        čištění a údržba robotického vysavače
·        několik tipů, praktických zkušeností a rad na závěr


Přípravu na úklid celého bytu

Během úklidu společné kuchyně s obývacím pokojem jsem zjistit, že se robotický vysavač dokáže bez problémů vypořádat i členitou místností a bezpečně se umí vyhnout nábytku a vybavení místnosti aniž by cokoliv poškodil. V druhé fázi testování vysavače jsem chtěl otestovat úklid v našem bytě 3+kk o celkové velikosti cca 120 m2. V bytě máme kombinaci plovoucí podlahy a dlažby. Mezi oběma povrchy je malá přechodová lišta o velikosti cca 5 mm. Před zahájením úklidu jsem nechal otevřené všechny dveře a z podlahy jsem odstranil drobné předměty a kabely, které by vysavači mohly působit potíže.
V první fázi jsem se rozhodl, že úklid zahájím funkcí "odložený start".
Před zahájením úklidu byl vysavač připojený k dokovací stanici. Na displeji se zobrazovaly u grafického symbolu baterie 3 díly tj. plně nabito.


Nastavení programování (odloženého startu)

Dle manuálu jsem nastavil přesný čas a čas zahájení úklidu cca za 10 minut. Standardně lze úklid naprogramovat na libovolný den v týdnu a čas. Hlavní výhodou odloženého startu je možnost nastavit úklid na den čas, kdy nejste doma. Robotický vysavač Vás jednak neruší, pokud jste ve stejné místnosti, ale především úsporu času při úklidu oceníte právě tehdy, pokud se vrátíte domů a je již uklizeno. Pouze stačí překontrolovat nebo vysypat nádobku na nečistoty a případně změnit čas zahájení úklidu pro další dny dle potřeby.

Uložení a příprava virtuální zdiVirtuální zeď nalezneme v krabici jako příslušenství robotického vysavače. Je to ideální doplněk, pomocí kterého můžete rozdělit místnost nebo byt na několik částí, pokud např. nechceme, aby vysavač přejížděl z jedné místnosti do druhé otevřenými dveřmi. U starších nebo levnějších modelů robotických vysavačů je nutné použít virtuální zeď i jako ochranu vysavače proti pádu ze schodů, ale robotický vysavač VacuSmart 700 má ve spodní části nárazníku citlivé senzory zabraňující pádu, proto zeď není nutné pro tento účel používat. Ještě doplním, že k vysavači můžeme dokoupit libovolné množství virtuálních zdí, pokud nám jedna nestačí.
Test virtuální zdi jsem se rozhodl udělat v komoře, kde máme pračku a prostředky na úklid. Zeď jsem dle návodu postavil těsně za hranu zárubně. Na vrchní straně je vypínač s možností přepínání intenzity paprsku virtuální zdi. Pro dveřní otvor je dle návodu zcela dostačující přepnout vypínač do 1. polohy (nejmenší intenzita). Pokud by jste chtěli použít virtuální zeď ve větší místnosti, je vhodné přepnout vypínač do polohy 2 nebo 3.
To, že je virtuální zeď aktivována, lze jednoduše poznat dle blikající LED diody.

Popis průběhu úklidu a ruční ovládání robotického vysavače


Netrpělivě jsem čekal na zahájení automatického úklidu. Po cca 2 minutách se ozvalo jemné pípnutí, vysavač vycouval od dokovací základny a zahájil automatický úklid. Dokovací stanicevysavače byla stejně jako v první části mého článku v obývacím pokoji s kuchyní. Nejdříve vysavač začal dělat postupně zvětšující se spirály a bylo vidět, že v každém kole zvětšuje poloměr otočení cca o 3 - 6 cm. Již nyní bylo vidět, že poctivě vysává a uklízí několikrát stejné místo. Po několika minutách se robotický vysavač přiblížil k první překážce - jídelnímu stolu s kulatými nohami. Jakmile senzory v přední části nárazníku zaznamenali překážku v trase, vysavač zpomalil a začal pomalým najížděním dělat oblouček kolem nohy stolu, přičemž boční kartáč pečlivě vymetl všechny drobky a nečistoty. Vysavač opatrně objel celou nohu stolu a vydal se přímo ke zdi, která je vzdálená cca 60 cm od stolu. Zde pokračoval kolem zdi a následně kolem kuchyňské linky. Úklidu této místnosti jsem se věnoval v první části, proto nyní přejdu rovnou k další části. Úklid kuchyňského koutu a obývacího pokoje o velikosti 30 m2 trval cca 25 minut. Po dokončení úklidu vysavač přejel přes malou dveřní lištu do chodby. Zde je na podlaze dlažba s malými spárami a bylo vidět, že po tomto povrchu se vysavač pohybuje velmi rychle.
V tomto prostoru u vchodových dveří je také botník, kolem kterého je vždy velké množství malých kamínků a nečistot, které se vnáší dovnitř na obuvi.
Dlažba má světle šedý odstín a všechny kamínky a tmavé nečistoty jsou na ní velmi vidět. Hned při první jízdě bylo vidět, jak si vysavač téměř "s radostí" nametá malým bočním kartáčkem před sebe všechny kamínky a drobky, aby nenávratně během několika vteřin mohly zmizet v jeho útrobách.
Chodba má pouze cca 9 m2, takže úklid této místnosti trval jen cca 20 minut a opticky až na zaschlé vleky kolem botníku se podařilo všechny kamínky a nečistoty odstranit a vysát.
Vedle chodby máme malou koupelnu. Vysavač ihned po průjezdu dveřmi zahájil úklid kolem stěny. Pečlivě vymetal všechny nečistoty a vlasy. Po chvíli zalej vysavač do střední části místnosti, kde máme malý oválný koberec před umyvadlem. Po najetí vysavače na koberec bylo slyšel, že spodní rotační kartáče změnily charakteristický zvuk. Drobky a nečistoty, které jsou na povrchu vysavač s přehledem odstranil, ale nečistoty a vlasy, které jsou zachyceny do oček koberce se mu nepodařilo a bude nutné odstranit jiným způsobem "ručně". Později jsem se o to pokusil sám, ale bylo potřeba vyvinout značné úsilí především na odstranění vlasů, které jsou ke koberci doslova přichycené jako suchý zip. Po úklidu koupelny vysavač zajel do vedlejší místnosti - ložnice. Zde ihned zamířil pod postel. Tam jsem jeho činnost nemohl detailně sledoval, ale ze zkušeností vím, že zde určitě najde nějaké chomáčky prachu nebo nečistot, které se na plovoucích podlahách velmi rychle tvoří. Jako problematické místo jsem zaznamenal šatní skříň, která má spodní sokl ve výšce cca 12 cm a odsazený cca 4 cm směrem ke stěně. Vysavač nemohl pod tento zajet a boční kartáče nemohli dosáhnout až zcela ke skříni. Některé nečistoty těsně u hrany skříně zůstaly neuklizeny. Po průjezdu kolem šatní skříně vysavač zamířil k pracovnímu stolu. Stůl má rovné dlouhé spodní hrany. Robotický vysavač zajel pod stůl až ke stěně, kde je radiátor, ale pod ten se mu také nepodařilo zajet. Výška mezery mezi podlahou a spodní hranou radiátoru je pouze cca 7 cm a vysavač se do této mezery nevejde. Prostor pod radiátorem zůstal neuklizený. Následně vysavač jezdil po místnosti dalších cca 15 minut a po té zajel opět do chodby. Nyní jsem pozorně sledoval, jak se vysavač blížil k otevřeným dveřím komory, kde se hned za hranou zárubně skrývala virtuální zedˇ. Jakmile se přední strana
vysavače přiblížila cca 5 cm od pomyslné osy virtuální zdi, vysavač citlivě zareagoval, ihned se zastavit a pomalu se otočil o cca 170 stupňů a odjel na druhou stranu chodby. Čekal jsem, že kontakt s virtuální zdí bude trvat o něco déle, ale každopádně svoji funkci splnila na jedničku. Pokud by bylo k dispozici více virtuálních zdí, bylo by možné prostor rozdělit na několik zón, kam by vysavač nemohl zajet. Po dalších cca 15 minutách vysavač zajel opět do obývacího pokoje.V tomto okamžiku jsem "ručně" přerušil úklid, abych vyzkoušel manuální ovládání pomocí dálkového ovladače.
Bylo to velice zábavné a nejlépe se to dá přirovnat k ovládání autíčka na dálkové ovládání. Vysavač přesně a rychle reaguje na stisk jednotlivých tlačítek a můžete ho jednoduše nasměrovat prakticky kamkoliv. Tímto způsobem si dokážu představit například dálkově řízený úklid z pohodlí křesla nebo i gauče. Na rozdíl od automatického úklidového režimu, pokud v "ručním režimu" vysavač přijede k nějaké překážce, tak se sám zastaví a je nutné ho opět spustit. Ruční ovládání je spíše doplňková funkce, nebo ji lze také použít k zaparkování vysavače do dokovací stanice. V tomto režimu je také možné přepínat mezi rychlostí 1
a 2.          1. (pomalejší) rychlost se více hodí pro intenzivnější čištění, každé místo čistí kartáče déle a intenzivněji. 2. (vyšší) rychlost se zase hodí pro úklid větší plochy, kterou vysavač zvládne uklidit rychleji, ale s menší intenzitou.


Symbol baterie již začínal problikávat, proto jsme ještě přepnul vysavač opět do automatického režimu, abych otestoval, jakým způsobem se vysavač bude vracet do dokovací stanice.
Po dalších cca 7 minutách se ozvalo pronikavé pípnutí a vysavač vypnul spodní a boční kartáč kvůli úspoře energie v závěrečné fázi, zpomalil a začal pomalu projíždět místností. V okamžiku, kdy byl vzdálen asi 2,5 metru od dokovací stanice, která byla u stěny v obývacím pokoji, ještě více zpomalil a bylo vidět, že "zachytil" signál dokovací základny, ke které se začal přibližovat. V okamžiku, kdy se spojili kontakty vysavače na předním nárazníku s kontakty na dokovací stanici ozvalo se pronikavé pípnutí a na displeji robotického vysavače i na dokovací stanici se objevily symboly informující o nabíjení baterie.Ještě chci zmínit, že robotický vysavač VacuSmart 700 má také funkci UV lampy na likvidaci bakterií a roztočů. Žádné bližší informace ani parametry jsem v manuálu k této funkci nenalezl, ale ať už je to jakkoliv, funkce UV lampa je součástí výrobku a pokud bude tato funkce aktivována během úklidu může napomoci k dezinfekci podlahy.
Součástí příslušenství je i mikrostatický mop. Testoval jsem ho pouze krátce, protože jsem ho nechtěl kolegovi příliš znečistit, ale jeho použití zaručuje perfektní úklid i nejmenších nečistot především na hladkém povrchu. Mop lze jednoduše uchytit na suchý zip a dle potřeby je možné ho dokoupit a vyměnit.


Vyhodnocení úklidu

Vyjmul jsme opatrně z vysavače plastovou nádobu na odpad a k mému překvapení byla asi z 1/3 třetiny zaplněná. Nechci dělat podrobnou analýzu obsahu nečistot, ale byly v ní hlavně chomáče prachu, hlupy našeho kocoura a také vlasy a jiné menší nečistoty. Čištění koše na nečistoty sice není příliš hygienické, ale po 2,5 hodinovém úklidu těch pár minut čištění není zase tak velká námaha. Prošel jsme všechny místnosti, kde vysavač uklízel a až několik malých míst, kde zůstalo několik drobečků jsem měl pocit, že malý pomocník zvládl úklid na jedničku.

Čištění a údržba robotického vysavače

Podle mého názoru je úklid tohoto typu vysavače velmi jednoduchý. Na rozdíl od jiných modelů, které jsme již viděl, zde není nutné nic rozebírat pomocí šroubováku, ale vše je chytře řešeno. Nádobka na nečistoty se jednoduše vyjme a následně po stačení tlačítka vyskočí i sací motorek. Ze spodní části je možné také vyjmou vzduchový filtr. V této fázi je možné celou nádobku umýt pod tekoucí vodou.
Ve spodní části vysavače jsou dva protiběžné kartáče. Ty je možné velmi jednoduše vyjmou a vyčistit - stačí zmáčknout pojistku a oba kartáče lze pomalu vysunout ven přední stranou. Na bocích kartáčů se snadno namotají vlasy a chlupy, proto je vhodné je pravidelně kontrolovat a čistit. Po vyjmutí spodních kartáčů je ideální vytřít spodní plastový kryt vysavače vlhkým hadříkem s trochou saponátu. Také je vhodné pravidelně kontrolovat opotřebení a znečištění bočního kartáče. Boční kartáč je snadné vyměnit, drží na jednom křížovém šroubu.
Na spodní části vysavače a předním nárazníku jsou optické senzory. Ty je vhodné také kontrolovat, protože se snadno zašpiní od prachu.
Celkově považuji čištění a údržbu robotického vysavače za doslova primitivní, proto si troufám tvrdit, že ji bez problémů zvládnou starší spoluobčané i technicky méně zdatní jedinci.   


Několik tipů a praktických zkušeností a rad na závěr

Při testování robotického vysavače jsem vyzkoušel několik možností úklidu, a i když je návod velmi podrobný, během úklidu mohou nastat různé situace, které logicky nelze v manuálu vypsat.

Několik tipů a rad pro efektivní úklid

  • Místnost není nutné před úklidem nijak speciálně připravovat, ale pokud odstraníte z podlahy např. mince, kabely nebo jiné věci, které by vysavači mohli působit potíže, dosáhnete lepšího úklidu
  • Pokud máte v místnosti např. malé vázy nebo květináče, vysavač si s nimi poradí, ale já jsem je dal před úklidem na stůl a vysavač zvládl celou plochu uklidit rychleji a kvalitněji
  • Nezanedbávejte údržbu, při častějším čištění vysavače prodlužujete jeho životnost a také zvyšujete výkon
  • Kontrolujte, jestli nejsou zaprášené senzory a čidla
  • Využívejte všechny funkce vysavače, úklid bude jednodušší
  • Kontrolujte míru opotřebení všech kartáčů a znečištění vzduchového filtru
  • Pokud robotický vysavač hlásí chybu, začněte vždy tím, že zkontrolujete, jestli není něco zamotané mezi kartáči a vysavač vyčistěte
  • Odpovědi na většinu otázek naleznete v manuálu
  • To že "něco" nefunguje, tak jak si představujete nebo chcete, aby fungovalo, neznamená vždy, že se jedná o závadu
  • Nepoužívejte vysavač, pokud jsou na podlaze mokré louže, je určen pouze na suchý úklid


Robotický vysavač sice nenahradí standardní vysavač na 100%, ale jeho funkce jsou již na takové úrovni, že jeho nákup lze rozhodně doporučit.
Jeho cena je sice vyšší než u klasického vysavače, ale náklady na jeho provoz (el. energie) jsou cca 0,80 hal./za den a to také jistě stojí za zvážení.
Na trhu jsou dražší i levnější vysavače, ale myslím si, že vysavač VacuSmart 700 za cenu necelých 7000 Kč je velmi dobrá volba. Určitě je možné zakoupit vysavač s vyšším výkonem, ale je potřeba počítat navýšením pořizovací ceny až 5000 Kč i s dražším příslušenstvím řádově o desítky %, což není zanedbatelné.
Během několika dní, kdy jsem  měl robotický vysavač zapůjčený na otestování mě přesvědčil, že o něm asi budeme vážně uvažovat a vyčleníme potřebnou sumu v našem rodinném rozpočtu.Poznatky sepsal:
Marek Horák                                                                                                           18.6. 2010
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Libuše Kohoutková Libuše Kohoutková | E-mail | 3. září 2010 v 16:59 | Reagovat

Mám dotaz: mohu si pořídit vysavač Vacu Smart 700, když nemám v bytě zásuvku s dostatečným okolním prostotem /alespoň 50cm ze tří stran/? Dík za odpověď.

2 M. Horák M. Horák | 3. září 2010 v 17:05 | Reagovat

[1]:
Dobrý den,

ano, dobíjecí stanice má dostatečně dlouhý kabel, takže můžete zvolit i jiné místo pro stanici nebo  použít prodlužovací šňůru. S pozdravem  M. Horák

3 plajik157 plajik157 | E-mail | 28. září 2010 v 8:38 | Reagovat

Dobrý den,

Uvažuji o koupi robotického vysavače na vánoce. Začal jsem shromažďovat informace o jednotlivých typech a výrobcích. Nejprve jsem uvažoval o výrobcích fy. iRobot  (dokonce jsem oslovil několik prodejců z okolí kteří „údajně“ půjčují na zkoušku vysavače. To je ale jen marketingový tah. Vysavač si musíte koupit a pak ho můžete vrátit  ) Nyní je mým favoritem VacuSmart 700. Ale vánoce jsou ještě daleko.
Váš článek mě velice zaujal, ale v celku se mně nelíbí úklid více místností. Mám dvouposchoďový rodinný domek a prahy u dveří jsou celkem vysoké. Nemyslím si, že je vysavač zvládne přejet. Varianta s „přejezdové lišty“ přes prahy se mi zdá nepraktická, zvláště v zimě nebo v noci. Není lepší uklízet jen jednu místnost a pak předělat (např. na druhý den) dobíjecí stanici s vysavačem do místnosti druhé? Pro druhé podlaží bych asi časem koupil druhou nabíjecí stanici. Pak nepotřebuji žádnou virtuální zeď.
Uvedu příklad: Jeden den dám do ložnice vysavač s nabíjecí stanicí, spustím odložený start na 9.00 ráno, zavřu dveře a jdu do práce. Vysavač vysaje ložnici. Na druhý den obývací pokoj, třetí pokoj v poschodí atd.
Je moje úvaha správná?
Zvládne to vysavač? Najde vždy dobíjecí stanici?
JF

4 Marek Horák Marek Horák | 28. září 2010 v 10:31 | Reagovat

[3]: Dobrý den, souhlasím s Vaším rozdělením úklidu do několika etap. Tento postup se osvědčuje i u vysavačů, které dokážou uklidit místnosti po sobě. Já osobně také nechám nejdříve vysavač uklidit jednu místnost a následně ho přesunu do další (např. druhý den). Takový úklid je mnohem efektivnější. Pokud má někdo více pater , může dokoupit dokovací stanici do každého patra a nechat celý den robotický vysavač uklízet jedno podlaží - takže Vaše úvaha je správná! Jak jsem již psal v předchozích recenzích, dokovací stanici je vždy vhodné umístit tak, aby ji vysavač našel tj. např. do centrální místnosti nebo chodby.  S pozdravem  M. Horák

5 Kateřina Kateřina | 3. října 2010 v 21:27 | Reagovat

Dobrý den, uvažuji o koupi robotického vysavače.Mám podkrovní byt - šikmé stěny.Nebude to dělat vysavači problém?

6 M. Horák M. Horák | 3. října 2010 v 21:30 | Reagovat

[5]: Dobrý den, tento model dokáže uklidit v podkroví spolehlivě, ale modely robotických vysavačů vybavené kamerou (např. Samsung NaviBot) mají v těchto podmínkách potíže. Śikmé stěny si pletou se stěnou a často pod ně nezajedou.  M. Horák

7 Kateřina Kateřina | 25. října 2010 v 15:17 | Reagovat

Dobrý den, Koupila jsem si vysavač vacusmart700, chtěla jsem se zeptat jestli musím mít dokovací stanici stále zapojenou v zásuvce nebo stačí když je zapojena při práci vysavače?

8 Eva Šimoníkováí Eva Šimoníkováí | E-mail | 30. října 2010 v 14:35 | Reagovat

zaujala mne Vaše dobrá zkušenost s tímto vysavačem,ale zajímalo by mne,zda jste ho vyzkoušel i na koberce. V popisu vysavače se píše,že je předně na hladné podlahy. Já mám převážně v bytě koberce /bez dlouhých vlasů/.Myslíte si,že vysání bude také tak kvalitní na kobercích,jak výše uvádíte? Děkuji  za odpověď.

9 M. Horák M. Horák | 30. října 2010 v 20:25 | Reagovat

[7]: Dobrý den, stanice být stále připojená do zásuvky nemusí, ale vzhledem k typu použité baterie Ni-Mh se to doporučuje.  M. Horák

10 M. Horák M. Horák | 30. října 2010 v 20:27 | Reagovat

[8]: Dobrý den, na koberci s nízkým vlasem jsou výsledky velmi dobré. Paradoxně výrazně lepší, než u nedávno testovaného robotického vysavače Samsung NaviBot 8855. M. Horák

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama