Vítejte na blogu Robotický vysavač!

Robotický vysavač iClebo Home - recenze

4. října 2010 v 0:01 | Marek Horák


Robotický vysavač iClebo recenze

Poslední dobou chodí na můj email množství dotazů ohledně recenze robotického vysavače iClebo Home. Většina dotazů je směřována na kvalitu úklidu, porovnání s jinými robotickými vysavači a také na jednotlivé funkce vysavače. Robotický vysavač iClebo Home je k dostání na ČR trhu za 13 000 Kč (cena platná pro říjen 2010). Do této cenové kategorie patří nejlepší robotické vysavače. Jestli iClebo Home to této kategorie patří nebo ne odpoví následující recenze.Úvod

2.   Obsah a způsob balení

3.   Popis konstrukce vysavače a příslušenství

4.   Úklid v praxi + režimy

5.   Údržba a čištění

7.   Vyhodnocení a závěr

2.      Obsah a způsob balení


Robotický vysavač iClebo Home je zabalen do velké papírové krabice o celkové hmotnosti cca 6 kg. Uvnitř krabice jsou dva polystyrenové díly, do kterých je zabalen samotný robotický vysavač včetně příslušenství.

Obsah balení:

 •       Robotický vysavač iClebo Home (černý)
 •       Dokovací stanice
 •       Napájecí adapter
 •       Dálkový ovladač
 •       Držák mikrostatického mopu
 •       Mikrostatický mop
 •       Li-Ion baterie
 •       Boční kartáče (L+P)
 •       Hlavní kartáč
 •       Čistící kartáč
 •       CZ + SK návod


3.   Popis konstrukce vysavače a příslušenství


Robotický vysavač iClebo Home působí celkově robustnějším, ale propracovaným dojmem (rozměry dle výrobce: 35 x 10 cm). Na první pohled mi připadá o něco vyšší, i když objem koše na nečistoty je standardní. Nepřehlédnutelný je jeho velký silikonový nárazník v přední části. Po celém obvodu silikonového nárazníku jsou viditelné senzory proti nárazu. Na vrchní straně je velký kruhový displej, na kterém nalezneme indikace všech hlavních funkcí. Pod displejem jsou 3 ovládací tlačítka: ZAP/VYP., Režim, Start/Pauza. V zadní vrchní části je kryt nádoby na nečistoty. Nádobku lze snadno vyjmou po odjištění 2 pojistek. Objem koše na nečistoty je 0,4 L. Z koše se dá odstranit spodní silikonová stěrka, která slouží k nabírání nečistot z podlahy a hlavního kartáče. Ze zadní strany koše na nečistoty je připevněn HEPA filtr, který zaručuje filtraci vzduchu, který vychází z robotického vysavače. Vzduchový filtr i stěrku lze jednoduše vyjmout a celý koš na nečistoty lze umýt proudem tekoucí vodou. Následně lze všechny díly snadno smontovat a vložit do robotického vysavače. Několikrát se mi stalo, že vysavač ohlásil chybu 03. Důvodem bylo neúplné usazení koše na nečistoty. Stačilo pak pouze více koš zamáčknout a po zacvaknutí pojistek usazení již bylo vše v pořádku. Ještě jsem si všiml absence držátka pro přenášení v horní části. Nejedná se sice o nic zásadního, ale pokud budete potřebovat občas robotický vysavač přenést do vedlejšího pokoje nebo jiného patra, musíte ho chytit zboku a zespodu, což je velmi nehygienické a navíc na horním lesklém krytu vysavače jsou velmi dobře vidět otisky prstů.Při pohledu na spodní stranu robotického vysavače iClebo Home uvidíte v přední části dva boční kartáčky. Jsou třípáskové a pružné. Toto řešení lze označit za velmi dobré. Kladně také hodnotím délku štětin kartáčků, což bývá výhodou při čištění detailů nebo vymetání nečistot podél stěn a nábytku.
V přední části spodní části robotického vysavače jsou senzory zabraňující pádu z výšky. Přední kolečko je na pevno usazené (na rozdíl od jiných modelů robotických vysavačů) a pohybuje se pouze v před a vzad. Pohyb do stran zajišťují dvě hlavní boční kola. V přední části je také prostor pro vložení Li-Ion baterie. Vložení i vyjmutí baterie je jednoduché - pomocí dvou pojistek. Není nutné nic šroubovat nebo složitě povolovat.
Ještě doplním, že robotický vysavač iClebo Home má Li-Ion baterii s nadstandardní kapacitou 4400 mAh. Dle informace výrobce je doba nabíjení cca 2,5 - 3 hodiny a doba provozu cca 180 minut. V manuálu je však uvedena doba provozu cca 120 minut. Uvedené hodnoty jsou velmi slušné (nad průměrné) a celkovou dobu výdrže baterie při úklidu zveřejním.
Robotický vysavač iClebo Home má pouze jeden hlavní rotační štětinový kartáč. Absence druhého kartáče je vysvětlena (dle informací výrobce) vyšším výkonem sání a také lepší strukturou štětin kartáče.
V praxi se mi i přesto osvědčily více dva protiběžné kartáče a spirálová struktura štětinového kartáče. Na rotačním kartáči je chránící mřížka. Výhodou mřížky je snížení odporu kartáče např. při čištění koberce a také bezpečnostní funkce (děti nemohou do prostoru kartáče vložit ruku).
Velmi praktický je způsob usazení kartáče tzv. "Easy clip". Chránící mřížku lze snadno vyjmout po stisknutí dvou pojistek a následně lze vyjmout a vyčistit rotační kartáč. Smontování provedeme snadno opačným způsobem.Jako nevhodné bych označil umístění hlavního vypínače a nabíjecích kontaktů ve spodní části. Po čase bude spodní kryt vysavače znečištěný a přepínání hlavního vypínače bude nehygienické. Často také dochází k zanesení nebo zaprášení nabíjecích kontaktů a následně dochází ke špatnému kontaktu při nájezdu do dokovací stanice. Praktičtějším řešením bývá umístění na boční straně vepředu nebo vzadu.
Celkové dílenské zpracování robotického vysavače iClebo Home hodnotím jako velmi dobré. Všechny díly a části do sebe velmi dobře zapadají, nikde nejsou žádné mezery nebo netěsnosti. Celý povrch se dá velmi dobře udržovat a čistit.

Dálkovým ovladačem robotického vysavače se dají ovládat všechny funkce a režimy.
Na ovladači jsou tlačítka:


 •     POWER - zapnutí/vypnutí robotického vysavače
 •     START/PAUSE - spuštění/ přerušení aktivního režimu
 •     TURBO - spuštění/vypnutí vyššího sacího výkonu
 •     BASE - návrat do nabíjecí základny (dokovací stanice)
 •     CLOCK - nastavení hodin
 •     TIMER - nastavení harmonogramu čištění (odloženého startu)
 •     TIME - + / - možnost prodloužení/zkrácení doby (délky) úklidu
 •     MODE - výběr režimu úklidu
 •     Směrový kurzor + tlačítko ENTER - ovládací klávesy
Dálkové ovládání reaguje citlivě, ale je nutné být velmi blízko robotickému vysavači. Při ovládání robotického vysavače v ručním režimu mi přišlo ovládání velmi nepřesné a musel jsem několikrát zmáčknout klávesu, aby se vysavač pohyboval požadovaným způsobem.
Dokovací stanice má větší rozměry, ale je stabilní. Jako nevýhodu vidím řešení propojení dokovací stanice pomocí síťového adapteru. Na rozdíl od jiných modelů robotických vysavačů, je kabel poměrně dlouhý a navíc je přímo na kabelu trafo, takže pokud chcete umístit dokovací stanici ke stěně, budete pravděpodobně řešit problém, kam s dlouhým kabelem a trafem. Řešením je smotat kabel a společně s trafem ho "zavěsit" někam do prostoru nad dokovací stanicí. Pokud byste kabel s trafem nechali volně ležet vedle dokovací stanice, hrozí riziko namotání kabelů do robotického vysavače.iClebo Homemá velký mikrostatický mop. Mop je určen pouze pro suchý úklid, ale teoreticky ho lze navlhčit nebo lze použít jinou textilii, který musí mít ze zadní strany tzv. suchý zip. Nezapomeňte, že pokud mikrostatický mop navlhčíte, může dojít ke znehodnocení funkce mopu.
Bohužel nelze současně vysávat podlahu a současně používat mikrostatický mop. Robotický vysavač iClebo Home neumožňuje současné použití mopu a kartáče současně. Držák mikrostatického mopu se upíná do prostoru určenému také pro usazení rotačního kartáče. Pokud chcete podlahu vysát a také mopovat, musíte vysavač "poslat na úklid" dvakrát a ještě mezitím vyměnit kartáč za mop což je značně nepraktické a především to vyžaduje naši přítomnost v době úklidu u robotického vysavače.3.      Úklid v praxi + režimy


Před zahájením úklidu máte výběr několika režimů:

 • ·        Auto - automatický (hlavní) režim pro úklid všech dostupných ploch
 • ·        Spot - bodový režim - krátký úklid na menší ploše - odstranění lokálních nečistot
 • ·        Mopování - suché vytírání podlahy mikrostatickým mopem                                  (nutné nahradit hlavní kartáč mopem - nelze současně vysávat i mopovat)
 • ·        Timer - odložený start - zahájení úklidu v předem určený čas
 • ·        Manual - ruční ovládání pomocí dálkového ovladačePro testování robotického vysavače iClebo Home jsem se rozhodl vyzkoušet osvědčený prostor našeho bytu. V první etapě jsem chtěl otestovat dvě propojené místnosti. Obývací pokoj s kuchyní (povrch - plovoucí podlaha) a chodba (dlažba). Zcela záměrně jsem nechal v prostoru všechny předměty a nábytek, které byly před úklidem na podlaze. V obývacím pokoji s kuchyní: kuchyňský stůl se dvěma židlemi se spodním rámem ve tvaru "U", malý stolek u televize, sedačka, stůl od televize, odpadkový koš,
2x drátěný věšák na prádlo a navíc ještě několik tašek a krabic. V chodbě zůstalo na zemi asi 5 párů bot a také několik krabic a tašek. Členitost (zastavěnost) prostoru pro úklid byla téměř "extrémní" a zcela ideální pro testování robotického vysavače. Dokovací stanici jsem dal v obývacím pokoji k delší stěně a zahájil nabíjení vysavače. Baterie byla v tuto chvíli zcela nabita, proto jsem nastavil automatický start úklidu za 5 minut.Robotický vysavač iClebo Home zahájil úklid přesně ve zvolný čas. Nejvíce mě zpočátku zajímal především systém úklidu (mapování místnosti). V podkladech od výrobce je zmínka o "PSD senzorech", které by měly zajistit vynikající výsledek úklidu a zmapování prostoru. Po prvních minutách úklidu však bylo jasné, že robotický vysavač iClebo Home nemá pokročilejší inteligenci a stejně jako levnější robotické vysavače uklízí na principu kombinace přednastavených režimů úklidu. Především jsem zaznamenal kombinace režimu projíždění plochy v kombinaci s režimem úklidu kolem (podél) stěn. Neznamená to, že by robotický vysavač iClebo Home neměl potenciál uklidit kvalitně podlahy, ale u přístroje za 13 000 Kč bych očekával inteligentnější systém úklidu a nikoliv systém úklidu na principu přednastavených režimů, podobný jako u robotických vysavačů v cenových hladinách od 4 000 Kč. Právě systém mapování místnosti a orientace v prostoru zaručuje cca ze 70% celkový výsledek. Další funkce jako výdrž baterie, typ a počet kartáčů nebo sací výkon jsou až na "druhém" místě.
Pozitivně hodnotím způsob úklidu volně stojících předmětů především nohy od stolů a židlí. Robotický vysavač iClebo Home velmi pečlivě všechny tyto překážky objíždí a pečlivě vymetá nečistoty bočním kartáčkem. Velmi dobrá je také funkce předního silikonového nárazníku a zabudovaných čidel. Robotický vysavač spolehlivě zastaví před většinou překážek. Výjimku tvoří tenké předměty, které se "trefí" mezi čidla. I v těchto případech je náraz velmi jemný a není téměř slyšet. Poškození nábytku nebo vybavení místnosti se nemusíte obávat.
Nevýhodou toho systému je však to, že např. záclony, indikuje jako překážku "neprojede", ale otočí se před nimi a odejede jinam. Prostor za záclonami tak zůstane neuklizen. Stejným způsobem vysavač reagoval i na ručníky, které vyseli na sušáku na prádlo až na zem.
Tento nedostatek, lze vyřešit tak, že záclony pověsíte tak, aby pod nimi zůstala mezera cca 13 cm na projetí robotického vysavače.Po celou dobu úklidu můžete sledovat na displeji zbývající čas do konce a případně můžete ubírat nebo přidávat minuty úklidu, pokud máte potřebu celkový čas měnit.
Po cca 20 minutách vysavač projel robotický vysavač cca 60 - 70% plochy. Kdykoliv během úklidu můžete zapnout funkci "TURBO". Okamžitě dojde k prudkému zvýšení sacího výkonu, ale současně i k nárůstu hlučnosti o cca 50-80%. Tuto funkci však doporučuji používat pouze na kobercích. Na hladkých površích je zcela dostačující běžný sací výkon.
Co se týká hlučnosti robotického vysavače iClebo Home, v podkladech od výrobce se uvádí 60 dB. Pokud testuji robotické vysavače, jako "měřítko hlučnosti" používám jednoduchý test, kdy odejdu do vedlejší místnosti a zavřu dveře. Pokud robotický vysavač není slyšet, je vysavač nadprůměrně tichý. U robotického vysavače iClebo Home byl slyšet hluk motoru i přes zavřené dveře (v režimu NORMAL), i když pouze tiše, proto hodnotím hlučnost jako mírně podprůměrnou, ale přijatelnou.

Ještě jsem se zaměřil na systém úklidu podél stěn a nábytku. Pokud robotický vysavač projel kolem nějaké kratší plochy do délky 1 metru, dokázal vymést bočním kartáčem všechny nečistoty a prach kolem boční hrany, ale pokud byla boční stěna delší než cca 1 metr, vysavač bohužel jel kolem kraje, ale mezi koncem bočního kartáčku a hranou stěny zůstala mezera cca 0,5-1cm, kterou vysavač nevyčistil. Na množství takových míst se robotický vysavač dostal při nájezdu z plochy, přesto však zůstala část míst kolem bočních stěn nevyčištěná.Velmi dobře hodnotím způsob "antikolizní" systém. Pokud robotický vysavač najel na spodní vodorovný rám sušáku na prádlo, okamžitě zastavil chod bočních kartáčů a bezpečně vycouval zpět. Stejným způsobem si poradil i při nájezdu na spodní rám ve tvaru písmene "U" u židlí u kuchyňského stolu. Poněkud problematický byl výjezd právě zpod židle. Při průjezdu do tohoto prostoru zůstalo na každé straně jen cca 2-3 cm místa vysavači trvalo často cca 2 minuty, než dokázal z tohoto prostoru vyjet. Pokud by se v prostoru pro úklid vyskytovalo více takových míst, robotický vysavač iClebo Home by měl pravděpodobně potíže se s takovými detaily vypořádat a mohlo by se to negativně odrazit na době úklidu nebo na výsledku.Robotický vysavač iClebo Home nemá tzv. virtuální zdi pro vymezení prostoru pro úklid. Pokud nechcete, aby vysavač jezdil do vedlejší místnosti, předpokládá se, že přechod do jiné místnosti má práh nebo přechodovou lištu. Dle nastavení výšky přechodových lišt (prahů) robotický vysavač "pozná" jestli má nebo nemá přes tyto překážky přejet. Je to zcela jiný systém, než na který jsem zvyklý, ale osobně přece jen preferuji virtuální zeď. Pokud budete mít v místnosti na zemi svazek kabelů nebo sušené houby, pravděpodobně Vám do toho vysavač zajede.
Na závěrečnou fázi úklidu jsem cca na 20 minut opustil prostor. Když jsem se vrátil, robotický vysavač iClebo Home měl již dokončený úklid a byl zaparkovaný v dokovací stanici. Jediné, co mě zarazilo, bylo to, že doslova odtáhl dokovací stanici i s kabelem a trafem cca 1 metr od místa, kde jsem umístil dokovací stanici sám. Pravděpodobně dokovací stanici odtlačil. Tento problém by měl jít vyřešit např. přilepením dokovací stanice ke stěně nebo k nábytku oboustrannou páskou.

Hodnocení úklidu plovoucí podlahy a dlažby:

Po dokončení úklidu jsem pečlivě prošel celou plochu - pokoj (plovoucí podlaha) a chodbu (dlažba).
Nikde na ploše nezůstaly nečistoty a drobky. Výjimku tvořili plochy podél stěn resp. kuchyňské linky a také několik míst kolem židlí u kuchyňského stolu. Mopování jsem nezkoušel, ale pokud se nespokojíte se standardním úklidem pomocí sání a kartáčů, můžete ještě nechat vysavač vyčistit plochu mikrostatickým prachovým mopem.


Protože spousta potenciálních zájemců zvažuje použití robotického vysavače iClebo Home také na kobercích, rozhodl jsem se ještě udělat malý test vysávání na koberci. Na plochu o vel. Cca 0,5 x 1 m jsem dal pruh nového koberce a ze tří stran jsem plochu omezil krabicemi a hliníkovou lištou. (virtuální zdi nejsou k dispozici). Na plochu jsem vysypal rozdrcené arašídy a tyčinky a část z nich jsem ještě zašlapal do koberce. Nasypal jsem také nečistoty do rohů a podél stěn.
Spustil jsem automatický úklid a sledoval chování robotického vysavače. S většinou nečistot si během chvíle poradil velmi dobře. Na část úklidu jsem použil také režim TURBO s vyšším sacím výkonem. Výsledek úklidu koberce hodnotím jako velmi dobrý. Všechny drobky a nečistoty z plochy byly odstraněny po cca 10 minutách. Velmi dobře robotický vysavač vyčistil i plochy kolem bočních lišt.
Jediné místo, které zůstalo zcela nevyčištěné, byl prostor v rohu (viz. fotografie). Ale to je všeobecně nedostatek všech robotických vysavačů, které vzhledem ke svému tvaru a velikosti do rohu nezajedou. Přejezd mezi plovoucí podlahou a kobercem robotický vysavač zvládá zcela bez problémů.
Ještě jsem zaznamenal jedno místo na koberci, které robotický vysavač nevyčistil. Z boční stěny vysel cca 5 cm proužek PVC folie, kterou vysavač považoval za pevnou překážku. Objel ji oblouček o poloměru cca 7 cm, ale plochu na koberci pod visící páskou bohužel nevyčistil.
I přes tento nedostatek hodnotím čištění koberce velmi dobře.

Poznámka:
Jak jsem již psal v předchozí části, robotický vysavač má potíže s vymetáním nečistot podél stěn a nábytku. Nechává kolem obvodu cca 1 cm mezeru, kam boční kartáče nedosáhnout. U šikmých bočních lišt plovoucích podlah se však dostane, až ke kraji resp. boční kartáč se dokonce ohne až 1 cm nahoru, takže úklid je perfektní.
Problém resp. rozdíl spočívá v nastavení citlivosti senzorů a také tvaru bočních lišt plovoucích podlah, které vysavači více vyhovují než svislá celistvá plocha.


4.      Údržba a čištění


Jak jsem již psal v úvodu, robotický vysavač iClebo Home je pečlivě dílensky zpracován a při jeho výrobě bylo myšleno na snadnou údržbu. Frekvence a způsob údržby je popsán v přiloženém manuálu a logicky hlavně závisí na tom, jak často budete vysavač používat. Největší pozornost doporučuji věnovat senzorům proti pádu a proti nárazu. Pokud dojde k jejich zaprášení, může dojít nesprávné funkci robotického vysavače a v krajním případě i k jeho pádu ze schodů. Zvýšenou pozornost také věnujte spodním dobíjecím senzorům. Pokud zanedbáte jejich čištění, může dojít k tomu, že se robotický vysavač nezačne sám nabíjet při nájezdu do dokovací stanice a bude do ní opakovaně najíždět do té doby, než kontakty nevyčistíte. Frekvence čištění koše na nečistoty také záleží na tom, jak často robotický vysavač používáte, ale také jaké je znečištění podlah a také jestli máte doma nějaká zvířata. Objem koše je 0,4 L, což je standardní velikost. Pro běžnou domácnost je zpravidla postačující vysypávání koše jednou za 3-5 dní. (pouze orientační údaj). Osobně však doporučuji vysypávat koš i častěji, alespoň se v něm nehromadí bakterie.Pokud z koše odstraníte vzduchový filtr a gumovou lištu, můžete koš omýt pod tekoucí vodou, což je velmi praktické a také hygienické. Koš pak vypadá jako nový.
Další část robotického vysavače, které je třeba věnovat pozornost je hlavní rotační kartáč. Při čištění doporučuji použít čistící kartáček. Na bocích kartáče dochází často k namotání vlasů a chlupů.Údržbu robotického vysavače rozhodně nepodceňujte. Pokud dojde vlivem zanedbání údržby k poruše, servis zpravidla takovou závadu pozná a záruční opravu zamítne. Následná placená oprava může vyjít na několik tisíc Kč. Celý povrch robotického vysavače také doporučuji pravidelně otírat vlhkým hadříkem.

7.   Hodnocení a závěr


Robotický vysavač iClebo Home patří mezi špičkové robotické vysavače, které odvedou velmi dobrou práci a jejich výkon a přednosti ocení většina uživatelů. Nejvíce oceňuji kvalitní dílenské zpracování, výsledek úklidu na kobercích i hladkých površích a jednoduchou údržbu. Jako hlavní nevýhody hodnotím výsledek úklidu kolem stěn, absence virtuální zdi a nemožnost současně vysávat a používat mop.
Robotický vysavač iClebo Home prezentuje většina prodejců jako špičkový produkt, ale dle mého názoru zde ještě vidím prostor pro zlepšení. S tím také souvisí dle mého názoru neadekvátní cena 13 000 Kč. V úvahu beru především porovnání s parametry konkurenčních výrobků ve stejné cenové hladině. Osobně by tomuto robotickému vysavači odpovídala cena v rozmezí 9000-9500 Kč.

Proč ho koupit:

 •      kvalitní zpracování  
 •      jednoduchá údržba
 •      přehledný displej
 •      kvalitní úklid plochy (koberce s nízkým vlasem i hladké povrchy)
 •      HEPA fitr (filtrace vzduchu)

Proč ho nekoupit

 •      Za stejnou cenu se dají koupit vyspělejší přístroje
 •      Horší orientace ve složitějším prostředí
 •      Nemá virtuální zeď a UV lampu
 •      Současně nelze vysávat i používat mop
 •      Nedokonalý úklid podél stěn a hran nábytku
 •      Nepraktické trafo u dokovací stanice (nebezpečí namotání kabelu)


Nevíte si rady s výběrem robotického vysavače? Přečtěte si několik důležitých rad a typů, které jinde nenajdete! Jak vybírat robotický vysavač naleznete zde.


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | E-mail | 4. října 2010 v 7:25 | Reagovat

Pěkná recenze, ještě by mne zajímalo, jak dobře přejíždí mezi místnostmi rozsáhlejšího bytu a jestli po znovunabití je schopen navázat (jako Samsung), tam kde před tím skončil.

2 Marek Horák Marek Horák | 4. října 2010 v 8:56 | Reagovat

[1]: Dobrý den, takovou schopnost vysavač nemá. Detailní recenzi robotického vysavače Samsung NaviBot právě připravuji. O tom jak spolehlivé je využití této funkce se dozvíte během několika dní.  M. Horák

3 Jarmila Jarmila | E-mail | 13. října 2010 v 0:27 | Reagovat

Řadím se mezi spokojené majitele robotického vysavače iClebo, uklízí mi byt 3+1 celý najednou. Všude je perfektně uklizeno a čisto. Mám nastavený časovač, takže iClebo vyjíždí, když nejsme doma a uklidí, když přijdeme máme hotovo bez práce :-). Co u něj oceňuji nejvíc je, že má speciální funkci, aby mi nenajížděl na vlněný koberec pod konferenčním stolkem. Tuto funkci jsem u žádného jiného vysavače nenašla a také proto jsem si koupila právě iClebo.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama