Vítejte na blogu Robotický vysavač!

Robotický vysavač Roomy Gold (KS-300) – nový model - recenze

12. února 2011 v 22:01 | Marek Horák
V závěru roku 2010 na trhu ČR objevila nová řada robotického vysavače RobZone Roomy Gold.
Vzhledem k tomu, že je tento model robotického vysavače velmi oblíbený a také, že od Vás dostávám stále velké množství dotazů k tomuto modelu, rozhodl jsem se opět tento nový model podrobně otestovat a všechny svoje
poznatky sepsat do následujícího článku.Zajímalo mě především, v čem je lepší než předchozí model robotického vysavače Roomy Gold (KS-290). Nový model robotického vysavače Roomy Gold lze koupit za cenu 12 990 Kč. Pokud mají prodejci různé slevy a akce, může být cena o něco nižší.


1. Úvod

2. Obsah a způsob balení

3. Popis konstrukce vysavače a příslušenství

4. Režimy úklidu a způsob ovládání

5. Použití v praxi, jednotlivé funkce

6. Používání a údržba vysavače

7. Shrnutí a závěr2.   Obsah a způsob balení


·        Robotický vysavač Roomy Gold(KS-300)
·        Nabíjecí základna
·        Rotační kartáče
·        Mopovací souprava
·        Dálkové ovládání
·        Dvě virtuální zdi
·        Návod


Stejně tak jako u předcházejícího modelu je nová generace robotického vysavače Roomy Gold zabalena do papírové krabice, v níž se nachází dva polystyrenové díly, ve kterých je zabalen robotický vysavač společně s příslušenstvím.

Celková hmotnost tohoto balení se pohybuje okolo 4,9 kg. Balení lze velmi dobře přenášet, neboť má na horní straně praktickou úchytku.
Nový model Roomy Gold se vyrábí ve zlatém provedení.


Robotický vysavač Roomy Gold

3. Popis konstrukce vysavače a příslušenství


Stejně tak jako u předcházejícího modelu robotického vysavačed Roomy Gold(KS-290), působí tento nový model robotického vysavače "větším dojmem", v porovnání s jinými modely robotických vysavačů.
Je to logicky díky velkému vnitřnímu koši. K jeho detailnějšímu popisu se dostanu v další části. Roomy Gold má výšku okolo 11 cm, proto je důležité před nákupem změřit výšku prostoru, kam bude vysavač jezdit, aby nedošlo k jeho uvíznutí. Především prostory pod sedačkou, postelí, stolkem atd.


Poznámka autora

Mezi Vaše časté dotazy také patří žádost o radu, při situaci, kdy máte zájem o konkrétní model robotického vysavače, ale kvůli jeho výšce se Vám např. nevejde pod sedačku a třeba pouze o rozdíl několika mm. Tento problém má jedno řešení. Často lze poměrně jednoduchým způsobem podložit nohy stolku nebo sedačky tak, aby vysavač projel. Vždy to samozřejmě závisí na konstrukci dané sedačky nebo stolku a je také nutné zvážit případnou ztrátu záruky v případě zásahu do konstrukce nábytku.


Ihned při prvním pohledu na tento nový robotický vysavač Vás upoutá moderní ergonomický design a na horní straně vysavače výrazný obdélníkový LED display. Zde můžete sledovat stav baterie a také celkový čas úklidu a nastavení dalších funcí.

Robotický vysavač Roomy Gold/KS-300 - nový LED display


Přímo pod displejem robotického vysavače se nachází hliníková ovládací tlačítka. Nad displejem se nachází infra senzor, který slouží k navigaci robotického vysavače Roomy Gold do dokovací stanice, ale také jako senzor při komunikaci s virtuální zdí (závorou). Pod displejem jsou citlivá dotyková tlačítka Easy touch. Oproti předchozímu modelu Roomy Gold mi rozložení tlačítek a displeje vyhovuje více a rozhodně je to posun v před. Hlavní vypínač robotického vysavače naleznete na boční straně. Přímo pod ním je zdířka sloužící k připojení konektoru síťové nabíječky.
Roomy Gold má také novější (citlivějším) dotykovým systém. Jedná se o nárazník Soft Touch, díky kterému robotický vysavač dokáže zajet blíže ke každé překážce a zároveň je velice šetrný k nábytku a vybavení domácnosti.
Na nárazník je ještě možné nalepit tlumící pásku (která je součástí příslušenství) pro zvýšenou ochranu v případě nárazu/dotyku s nábytkem. Na boční straně robotického vysavače naleznete stříbrné tlačítko, které umožňuje vyjmutí velkokapacitního koše.


Poznámka autora

Několikrát se ve Vašich emailech objevil dotaz, jak nejlépe otevírat nádobu na nečistotu.
Pokud chcete nádobu otevřít, nestačí pouze tlačítko zmáčknout "vodorovně", ale je nutné současně také zatlačit směrem dolů. Celý systém má v sobě zabudovanou pojistku proti nechtěnému otevření, což je z mých zkušeností velmi praktické.


Při pohledu na spodní stranu robotického vysavače Roomy Gold nové generace naleznete boční čistící kartáč se systém štětin Double Effect. 

Ve středu vysavače je umístěn hlavní rotační kartáč. Za hlavním kartáčem je gumová stěrka, za kterou lze připnout mikrostatický mop na PVC držáku. Rotační kartáč má spirálovité uložení štětin, což zvyšuje účinnost úklidu jak na hladkých površích, tak i na kobercích a v praxi se toto uspořádání jeví jako velmi efektivní a účinné.

V přední spodní části robotického vysavače jsou senzory, které zabraňují pádu robotického vysavače ze schodů. Tyto senzory také dokážou rozpoznat nerovnost nebo překážku.
V přední části je plastové (směrové) kolečko. Pohyb do stran zajišťují dvě hlavní boční kola.
Za předním kolečkem se nachází kryt baterie a její výměna je velmi jednoduchá. Výměnu baterii popisuji v závěru recenze.

Robotický vysavač Roomy Gold


Na podvozku robotického vysavače jsou dvě velká boční kolečka a v přední části směrové kolečko a dvě malá vyrovnávací kolečka.
Na levé boční straně je UV lampa, která likviduje bakterií a roztoče z podlah.

Další novinkou u robotického vysavače Roomy Gold nové generace je antistatický mop s technologií MicroFibreDuster, a dle parametrů výrobce je až 3 x více účinný než běžné mopy. Stírá i nejjemnější mikročástečky prachu. Je vhodný na všechny hladké povrchy včetně laminátových podlah.
Podle krátkých zátěžových testů, které jsem osobně udělal, zvládne robotický vysavač bez problémů tyto povrchy: dlažbu, linoleum, korek a plovoucí podlahy. Držák mikrostatického mopu se zacvakne do držáku mezi kolečky vysavače. Samotný mikrostatický mop lze připevnit na držák. Systém uchycení je tzv. suchý zip. Mop lze kdykoliv dle potřeby měnit. Dle vlastní zkušenosti doporučuji mop pravidelně vyměňovat, neboť se na něm udržují bakterie. Frekvence výměny samozřejmě záleží na četnosti použití, ale zpravidla je vhodné vyměnit mop 1x za 1-2 měsíce (při použití cca 2 x týdně).


Poznámka autora

Dostávám také mnoho dotazů, týkajících se použití jednotlivých modelů robotických vysavačů na kobercích a na kobercích s vyšším vlasem.
Prakticky všechny robotické vysavače (které jsem měl možnost testovat) nejsou na koberce s vyšším vlasem vhodné. Vyšším vlasem se myslí délka vlasu nad cca 0,5 cm. Jednotlivý výrobci (prodejci) uvádí různé parametry, ale vše lze shrnou do tvrzení, že při výšce vlasu nad 0,5 cm již ztrácí vysavač účinnost. Tyto plochy je vhodné vyčistit jiným způsobem a nebo pokud se jedná o menší koberce (např. pod stolkem o televize) v některých případech je vhodnější je zcela odstranit.

Robotický vysavač Roomy Gold

4. Režimy úklidu a způsob ovládání


Robotický vysavač Roomy Gold(KS-300) je vybaven několika uklízecími programy (režimy), které můžete libovolně kombinovat. Na nabíjecí základně je možné naprogramovat úklid robotického vysavače na celý týden dopředu, takže se vrátíme domů a je uklizeno. Jednoduše nastavíte dobu, kdy vysavač zahájí úklid a po dokončení úklidu se vrátí zpět do dokovací stanice.

1)   Automatický režim 1
Intenzivní režim úklidu - robotický vysavač uklízí až do vybití baterie. V mém testu vydržel vysavač okolo 68 minut. Uvádí se, že může vydržet od 40 - 70 minut v závislosti na povrchu, po dokončení úklidu má vysavač rezervu baterie na cca 5 - 10 minut pro návrat do dokovací stanice

2)   Automatický režim 2
Tento program je v délce 30 minut - následně robotický vysavač zahájí návrat do nabíjecí základny, kde zahájí nabíjení baterie. Tento režim je vhodný do menšího bytu (prostor) nebo pro úklid při menším znečištění.

3)   Automatický režim 3
Robotický vysavač uklízí v tomto režimu po dobu 15 minut. Krátký úklidový režim a menší plochy (místnosti) a je vhodný pro předsíně a chodby nebo pro lokální úklid.

4)   Spot program 1 (bodový úklid)
Lokální úklid např. v případě rozsypání nečistot v kuchyni nebo při zvýšeném znečištění
malé plochy. Úklid trvá 2 minuty a robotický vysavač uklidí důkladně plochu o rozloze cca 1m2.

5)   Spot program 2 (bodový úklid)
Program pro lokální úklid shodný se Spot programem č.1
U tohoto režimu č. 2 je rozdíl v systému pohybu robotického vysavače, a je možné kombinovat oba režimy dle znečištění nebo v závislosti na typu nečistot.

6)   Program WALL FOLLOW (úklid kolem zdí)
Jedná se o krátký program, který zajistí úklid nečistot kolem zdí nebo kolem nábytku. Vysavač jezdí pouze kolem hran, které důkladně vymetá bočním kartáčkem.

7)   Program Full-Go (opakovaný, intenzivní úklid)
Úklidový režim, který zajišťuje opakovaný úklid. Tím je myšleno, že po úplném nabití baterie (po předchozím úklidu) vysavač zahájí další úklid až do okamžiku, kdy není tento režimu manuálně zastaven. Tento režim je vhodný pro intenzivní čištění nebo pro úklid velkých ploch a rozlehlých pokojů a místností.

8)   Dock (návrat do dokovací stanice)

Program automatického nabíjení, kdy vysavač začne hledat nabíjecí základnu, do které se následně zaparkuje se a zahájí automatické dobíjení.


Robotický vysavač KS-300 Red

5. Použití v praxi, jednotlivé funkce


Nyní zde uvedu několik poznatků, než robotický vysavač vyrazí na svou první úklidovou misi. Návod k použití je přehledně zpracován, takže snadno naleznete veškeré informace týkající se úklidu i údržby.

Ještě než začnete vysavač používat, překontrolujte jednak stav nabití baterie a také jestli máte baterie do dálkového ovladače a virtuální zdi.
Vnitřní Li-Ion baterie robotického vysavače je většinou nabita jen z části. U nového modelu se doporučuje, aby první tři cykly nabíjení trvaly minimálně 12 hodin, je to pro správnou funkčnost baterie do budoucna. Nabíjení vnitřní baterie lze provést dvěma způsoby:

1) nabíjení za sítě 220V pomocí kabelu přímo do vysavače
2) nabíjení prostřednictvím dokovací stanice

Robotický vysavač Roomy Gold/KS-300 - virtuální zeď


První nabití je vhodnější provést ze sítě prostřednictvím síťového adapteru a také je vhodné se ujistit, zda není na vysavači nastaven nějaký režim úklidu.
Výhodou, oproti předchozím modelům, je kratší čas nabíjení o cca 10% a prodloužení doby úklidu o cca 10-20% (v závislosti na podmínkách).

I když to není nutné, doporučuji před úklidem prostor připravit. Sice to zabere několik minut, ale dosáhnete v kratším čase lepších výsledků.
Vždy před úklidem sám odstraním všechny kabely (TV, PC, SAT, elektro). Pokud není možné kabel z plochy zcela odstranit, je vhodné ho dát alespoň ke straně. Osvědčilo se mi také dát všechny židle jinam nebo je postavit na stůl nebo na sedačku.
Také je vhodné, pokud se chystáte uklízet větší plochu, rozdělit úklid na 2-3 etapy (zóny). Tento způsob se mi osvědčil u většiny testovaných robotických vysavačů a rozhodně tak dosáhnete lepších výsledků. Pokud máte v místnosti koberec s třásněmi, doporučuji je před úklidem zahnout dolů (pod koberec).
Ještě před zahájením úklidu je také vhodné zvolit vhodné místo pro polohu dobíjecí základy.
V úvahu berte dvě hlavní kriteria. Prvním je místo, které robotický vysavač bez problému základnu najde. Zpravidla bývá nejlepším místem např. chodba ve středu bytu. Druhým faktorem je samozřejmě místo, kde Vám dokovací stanice nebude překážet. Dokovací stanici nedoporučuji umísťovat do ložnice.

Robotický vysavač Roomy Gold/KS-300 - nádoba na nečistoty 1L


Robotický vysavač Roomy Gold

Robotický vysavač lze jednoduše řídit i ovládat pomocí dálkového ovladače.
Pouze odložený start je nutné ručně nastavit na dokovací stanici. Praktické i zábavné je manuální řízení pomocí ručního ovladače. V případě potřeby můžete pomocí ovladače robotický vysavač navést přímo na znečištěné místo.

Roomy Gold má ve spodní části detektory nečistot, takže při přejezdu silně znečištěného místa se vysavač zpomalí/zastaví a po dobu až několika vteřin intenzivně čistí znečištěné místo. V tomto okamžiku je na displeji objeví nápis "DIRTY" .


Kartáče a filtr

Nový model Roomy Gold (KS-300) má velký hlavní rotační kartáč. Hlavní výhodu vidím hlavně v jeho šířce kartáče, protože zachytí rychle nečistoty, zvířecí srst a vlasy již při prvním průjezdu. Tento kartáč je také vhodný pro koberce, protože je díky struktuře a uspořádání štětin čistí do hloubky. Dalším vylepšením tohoto robotického vysavače je skutečně velký mikrostatický mop, který je vytvořen speciálně na hladké povrchy a proto není mop nutné vlhčit.
Nad nádobou na nečistoty je umístěn účinný vzduchový fitr, který zabraňuje částicím prachu dostat se do vzduchu. Malý vzduchový fitr je také umístěn za sacím motorkem nádoby na prach.

UV lampa - dezinfekce

Stejně tak jako u předchozího modelu je robotický vysavač Roomy Gold(KS-300) vybaven funkcí UV záření. UV záření během úklidu likviduje baterie a roztoče z podlah. Zapnutá UV lampa během úklidu zvyšuje spotřebu energie o cca 10-15%. Tuto funkci lze dle potřeby kdykoliv zapínat/vypínat.

Robotický vysavač Roomy Gold - úklid koberce a podlahy


Senzory a čidla

Nový model Roomy Gold(KS-300) má stejně jako předchozí model v přední části vysavače citlivé senzory, které detekují všechny překážky. Pokud vysavač narazí např. do nohy u židle nebo pohovky, náraz zachytí citlivý nárazník s jemným odpružením.

Na spodní straně jsou citlivá čidla a senzory. Jsou určená především k detekci překážek a výškových nerovností a také jako součást systému, který zajišťuje vyproštění vysavače v případě uvíznutí.

6. Používání a údržba robotického vysavače


Pokud již uvažujete o pořízení robotického vysavače, je potřeba si uvědomit, že vysavač i jednotlivé díly a baterie je zkonstruován tak, aby byl používán alespoň 2x týdně. Pokud věnujete údržbě vysavače alespoň několik minut týdne, zajistíte si tak bezproblémovou a spolehlivou funkčnost po dlouhou dobu.
Největší pozornost si zaslouží koš na nečistoty, který je potřeba pravidelně vysypávat.
Pozornost také věnujte hlavnímu rotačnímu kartáči a bočnímu kartáči. Z kartáčů je potřeba především odstraňovat vlasy a chlupy domácích mazlíčků. Důležitá je také péče o senzory.
Pokud se zanesou prachem, nebudou jednak plnit svou funkci, ale také hrozí poškození robotického vysavače. V případě zanedbání péče pak nemusí být také uznána záruka v servise.

robotickému vysavači lze snadno dokoupit všechny díly a příslušenství a běžnou údržbu lze provádět doma bez nutnosti návštěvy servisu. I případná výměna baterie robotického vysavače se dá zvládnout během 3 minut.


Test robotického vysavače Roomy Gold (KS-300) v praxi

Původně jsem chtěl detailně popisovat celý průběh úklidu, ale vzhledem k úspěchu reálných zátěžových testů jsem se opět rozhodl tento model robotického vysavače otestovat tímto způsobem. Video ze zátěžového testu zveřejním během několika dnů na mém kanálu YouTube.com
Ještě doplním, že v mé recenzi jsou všechny obrázky a fotografie z běžných zdrojů a stránek jednotlivých prodejců. Vlastní fotografie doplním po uveřejnění videorecenze.

Robotický vysavač Roomy Gold - úklid podlahy + virtuální zeď

7. Shrnutí a závěr


Aktuálně lze na trhu nalézt poměrně velké množství modelů robotických vysavačů různých značek a parametrů v cenách od 2000 - 20 000 Kč. Robotický vysavač RobZone Roomy Gold (KS-300) je díky silné marketingové podpoře prodejců vidět o něco více, než ostatní modely.
I množství Vašich dotazů směřuje právě k tomuto modelu. Pokud bych měl udělat výstižné hodnocení na závěr, musím konstatovat, že tento model robotického vysavače je velmi solidní zástupce tzv. střední třídy a poctivě odvede svou práci. Má sice drobné nedostatky, ale s výsledky testů jsem spokojen. Velkým pozitivem tohoto modelu je velký 1L koš, který nemá konkurenci. Pokud máte domácí mazlíčky, nebo nechcete vysavač každý den čistit, rozhodně nadstandardní parametry tohoto modelu oceníte.

Cena robotického vysavače RobZone Roomy Gold je 12 990 Kč, ale pokud Vás tento model zaujal a uvažujete o jeho nákupu, věnujte pozornost robotickému vysavači KS-300. Jedná se o stejný model robotické vysavače, který až na drobné odlišnosti v provedení (jedna virtuální zeď, jiný odstín mopu a bočního kartáče) lze zakoupit u prodejců za cenu již od 7500 Kč, což je značný rozdíl. Robotický vysavač KS-300 je také nabídce v atraktivním červeném odstínu.
Robotický vysavač KS-300 Red


Proč koupit robotický vysavač Roomy Gold (KS-300)

  • velký 1L koš na nečistoty + UV lampa
  • perfektní výsledek úklidu, vč. úklidu na koberci (s nízkým vlasem)
  • jednoduché ovládání a údržba a přehledný LED display


Proč nekoupit robotický vysavač Roomy Gold (KS-300)

  • výška 11 cm
  • vyšší hlučnost
  • pořizovací cena


Zpracoval

Marek Horák, 11.2. 2011
marek.horak99@gmail.com
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ondřej Ondřej | 14. února 2011 v 12:59 | Reagovat

Chci se zeptat jsem alergik.Dokáže KS- 300 desinfikovat podlahu od roztočů a prachu?Díky předem za odpověď a za cenné rady...

2 Lenka Lenka | 17. února 2011 v 17:10 | Reagovat

Ahoj,mám doma vysavač KS-300 a jeho součástí je desinfekční UV a taky mop, který stírá prach. Mám malého syna, který neustále leze po zemi,tak jsem koupila právě tento model.Jsem spokojená - mohu doporučit :-)

3 jelinekl76 jelinekl76 | 21. února 2011 v 12:44 | Reagovat

Vážený pane Horáku,

koupila jsem si robotický vysavač Roomy Gold, pak jsem ale narazila na internetu na KS-300 a KS-290. Připadají mi stejné jako Roomy Gold jen o několik tisíc levnější. Chci se poradit, mám Roomy v 14-ti denní lhůtě. Mám ho vrátit a koupit tento model KS-300 nebo se jedná o jiný vysavač?

Předem děkuji za odpověď.

Jelínková

4 M. Horák M. Horák | E-mail | 21. února 2011 v 13:46 | Reagovat

Dobrý den paní Jelínková, je to přesně tak jak píšete. Je to stejný vysavač - jediný rozdíl je v barvě bočního kartáče a mopu. KS-300 je od stejného výrobce a na trhu se prodává pouze pod jiným označením tj. KS-300. Výměnou za model KS-300 můžete teoreticky "ušetřit" několik tisíc Kč.  M. Horák

5 alex alex | 1. března 2011 v 14:34 | Reagovat

ahoj..mě se líbí velký koš...mám v bytě kocoura a ten neustále pouští chlupy..mám donma robota a pomáhá mi

6 karolinazmatlova karolinazmatlova | 13. března 2011 v 11:41 | Reagovat

Dobrý den, chci si koupit robotický vysavač KS-300 máte s ním někdo nějaké zkušenosti? Děkuji Zmátlová

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama